SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarımı

SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?
Web tasarım SEO ile doğrudan ilişkilidir. SEO hizmetlerinde dikkat edilmesi gereken temel taşlar yazılım, tasarım ve içerik olduğundan dolayı web sitesi tasarımı arama motorunda ilk sıralara gelmek isteyenler için çok önemlidir. Bir site için yapacağınız SEO çalışmalarının temelinde iyi bir site tasarım inşaatının olması gerekir. Kullanıcı odaklı kurgulanmış kreatif website tasarımı arama motorunda konum elde etme çalışmalarını birinci derecede etkileyeceğinden dolayı çok çok önemlidir.

______________

birNC'ye (www.birnc.com.tr) göre web sitesi tasarımı çalışmalarında SEO kriterleri önceliğiniz olmalı. Böylece daha sonradan web sitenizle ilgili yapacağınız tüm geliştirme çalışmalarını desteklemiş olursunuz.


İçerikten Fazlasına İhtiyacınız Var

SEO çalışması için özgün ve anahtar kelimeli içeriklerden daha fazlası gerekir. İçerik planlama arama motoru optimizasyonu için önemli adımlardan birisi olsa da yazılım ve tasarım ile SEO’nun desteklenmesi elzemdir. Sitenin SEO değerini yükselten unsurlar arasında kodlar, link yapısı, site haritası, görselleri, meta açıklamaları ve etiket yapısı gibi farklı unsurlar yer alır. Siteleri ziyaret eden arama motoru botları pek çok unsuru bir arada değerlendirerek site için SEO değeri belirler ve bu değer sayesinde siteler belirli kelimelerde üst sıralara çıkabilir.Web sitelerinde dikkat edilmesi gereken önemli diğer unsur ise tasarımlarda kullanıcı deneyimin ön plana çıkması durumudur. Kullanıcı deneyimi arama motorları açısından oldukça önemlidir. Özellikle Google arama motorunda başarılı sıralama elde etmek isteyen web sayfası yöneticileri; site açılış hızının, mobil uyumluluğun önemini (--> responsive web sitesi) SEO değeri açısından değerini mutlak sürede kavramış olması gerekmektedir.Kullanıcılar SEO İçin Önemlidir

"Web sitesi tasarımı sitenin kullanımını etkiler; kullanımın etkilenmesi kullanıcıların sitede yapacakları davranışların etkilenmesini sağlar, kullanıcı davranışlarının değişmesi de arama motorlarındaki sıralamayı etkiler."

Bu davranış yapısının temelinde SEO uyumlu web sitesi tasarımı vardır. Eğer web sitesi tasarımında kurumsal SEO dinamikleri ve kullanıcı deneyimi öne çıkarılırsa bu çok yönlü bir şekilde etki sağlar. Kullanıcıların sitede kalma süresi, yeniden ziyareti, sayfa gezinme sayıları ve süreleri SEO açısından değerlidir. Bu sayısal verileri iyileştirmek elbette iyi bir web sitesi tasarımı ile mümkün olur. Kullanıcı deneyimini hem mobil hem masaüstü cihazlarda yükseltmek SEO açısından önemlidir. 

Hepimiz artık biliyoruz yakın zamanda --> Google tarafından yapılan mobil güncelleme ile mobil cihazlarla uyumlu olmayan siteler arama motoru sıralamasından kaldırıldı ve SEO sıralamalarında büyük değişiklikler yaşandı. Gelen güncellemeler SEO ile ilgili çok önemli unsurları ortaya çıkarırken aynı zamanda yazılım ve tasarımın da bu alanda ne kadar değerli olduğunu gösterdi. 

Web Sitesi Tasarımı, SEO ve Pazarlama İlişkisi

Başarılı bir web sitesi tasarımı ile pazarlama enstrümanlarınızı daha güçlü bir şekilde kullanabilirsiniz. Pazarlama çalışmalarında yeniden pazarlama ve istediğiniz etkileşimi elde etme en önemli iki unsur olduğundan dolayı eğer doğru adımları atarsanız bütçenizin verimliliğini üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Kurumsal web sitesi SEO çalışmalarıyla konum elde ettikten sonra insanlar sitenizi ziyaret ettiğinde mutlaka güven duymalı ve doğru bir sitede olduklarını hissetmelidir. Bununla birlikte aradıkları bilgilere kolayca ulaşabilmeli. Bu özellikler reklamla ya da organik arama ile sitenizi ziyaret eden insanların sizin için potansiyel müşteriden gerçek müşteriye dönüşmesinde çok önemli olduğundan mutlaka dikkate alınması gereken noktalardır. 


Pazarlamanızı güçlendirecek bir birimlik yatırım ile bu yatırımın kat kat daha fazlasını almanızı sağlayan web sitesi tasarımları için alanında uzman olan birNC vb. gibi şirketlerle çalışmak en doğru yatırım olacaktır.